VELETRH VĚDY A HE3DA

2. – 4. června 2022

Po dvouleté pauze se v PVA Letňany konal již 6. ročník Veletrhu vědy, který pojal okolo stovky vystavovatelů a představil novinky ze všech sfér vědy. Bylo možné si prohlédnout například radiační monitorovací síť v České republice od Státního ústavu radiační ochrany, spatřit kosmické záření s pomocí mlžné komory od Fyzikálního ústavu AV ČR nebo ukázku termonukleární fúze a mnoho dalších expozic doprovázených panelovými přednáškami.

Návštěva veletrhu byla jedinečnou příležitostí prohlédnout si exponáty z posledního ročníku EXPO v Dubaji na téma Energy Smart – setrvačník, který ukládá energii; fúzní elektrárnu a princip získávání fúzní energie; Powerbox s hybridní elektrárnou pro domácnost; a sběrnou loď, která přetváří odpad na teplo nebo pyrolýzní olej.

Zúčastnila se rovněž společnost HE3DA, která představila výrobky ze svého výzkumného střediska v pražských Letňanech a zároveň výrobky z továrny Magna Energy Storage, které se vyrábějí již sériově. Velký zájem veřejnosti byl jak o samostatné baterie o kapacitě 1,3 kWh, tak především o bateriový box o kapacitě 20 kWh pro domácí úložiště energie ze solárních panelů.

Baterii HE3DA využili také v dalším exponátu, a tím je elektrický automobil Elblesk, které lze řídit již od 15 let a proběhla také ukázka, jak lze baterii použít v nádražním vozíku místo klasických olověných. Více si můžete prohlédnout na fotografiích.

Pin It on Pinterest