Specializovaná mrazuvzdorná baterie vyrobena v HE3DA

Vědci HE3DA v čele s Janem Procházkou a ve spolupráci s konstruktéry Magna Energy Storage představili speciální baterie do hluboce mínusových teplot.

Tato nová baterie je určena pro extrémní podmínky, které panují například na Sibiři.

Fotografie pořízena po testování v boxu, který dokáže simulovat prostředí až do -40°C. Vpředu prototyp specializované baterie vyrobené v HE3DA. Vzadu již dvě specializované baterie vyrobené na sériové lince v Magna Energy Storage.

Hlavním parametrem (ze zobrazovaného grafu) je údaj, že i při teplotě -40°C lze využít kapacitu 56,5%. Tato hluboká mínusová teplota byla maximální možná pro současné testování, protože hlubokomrazicí box značky Memmert, který vlastní zkušebna ve společnosti HE3DA, lze nastavit do právě uvedené teploty. I v těchto podmínkách specializovaná baterie HE3DA funguje.

Jan Procházka uvádí, že i při teplotách -60 až -70°C bude baterie stále použitelná. Takové podmínky panují i v nejstudenějších měsících na Antarktidě (červenci).

Zdroj: https://www.national-geographic.cz/antarkticky-projekt/klima-antarktidy.html

U běžných baterií je už při teplotě -25°C použitelná kapacita 0, a proto není jejich použití v těchto podmínkách možné.

Magna Energy Storage bude tuto speciální baterii vyrábět sériově, přičemž ji bude možné objednat. Využití najde nejen jako startovací baterie, ale i jako záložní zdroj do extrémních podmínek.

Co se týče ještě drsnějších podmínek (-170°C), HE3DA dohání tento problém speciální izolací této baterie i kabeláže. Proto je možné i v těchto podmínkách baterii použít.

Důležitou vlastností je Heat-thermal-management (distribuce tepla formou vnitřního vyhřívání za provozu). Provoz baterie je taktéž nejlepší ochranou proti mrazu (jakmile se baterie používá, zahřívá se automaticky zevnitř svým vnitřním odporem).

Nyní bude baterie měřena na dalších přístrojích, které má v ČR k dispozici jen pár zkušeben, aby byla změřena teplota, kdy už baterie potřebuje výše zmíněnou izolaci.

Pin It on Pinterest