Radomír Prus - He3da

Radomír Prus

Hlavní investor HE3DA s.r.o.

Radomír Prus se narodil 20. května 1978 v Karviné, kde vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou.

Roku 1999 začal budovat firmu Exelsior Group, ta se v průběhu času stala nadnárodní společností s aktivy, která přesahovala 100 mil. eur. V rámci podnikání pracoval na vývoji technologie pro recyklaci PET lahví, nutno podotknout, že předmětná technologie je dodnes považována za jednu z nejpropracovanějších na světě.

V letech 2013 – 2016 pobýval Radomír Prus na Seychelách, odkud se spojil s Ing. Procházkou. „V roce 2013 jsem stavěl na Seychelách loď s autonomním systémem a solárními panely. Chyběly mi ale baterie. Nicméně jsem si vzpomněl, že český vědec Jan Procházka na nich pracuje, takže jsem se s ním spojil. Tehdy započala naše spolupráce. Díky mému vstupu do projektu se povedlo tento vynález zachovat pro Českou republiku, neboť jsem vše potřebné zafinancoval,“ popsal Prus, jak začala jejich kooperace.

Ve stejných letech došlo k celosvětové registraci patentů na baterie HE3DA. Společně tak na dálku založili v pražských Letňanech laboratoře pro aplikovaný vývoj předmětných baterií.

V roce 2016 se Radomír Prus navrátil ze Seychelských ostrovů, následně se pustil do stavby automatizované linky v Letňanech, posléze i v Horní Suché, kde dnes stojí gigatovárna na zmiňované baterie. V prosinci 2016 v pražských Letňanech dochází ke spuštění první automatizované linky na výrobu těchto revolučních baterií. Následujícího roku zakládá Prus projekt Magna Energy Storage, který představuje první velkovýrobu baterií HE3DA.

Radomír prus – He3da 

Pin It on Pinterest