HE3DA: příprava výroby v Horní Suché

Výrobna he3da baterií
Továrna zvaná Magna Energy Storage se dokončuje a první baterie typu HE3DA zde sjela z linky na konci roku 2019. V jaké fázi je stavba, jaké baterie se budou vyrábět a co se s nimi dá dělat?
Redakce TZB-info navštívila továrnu v Horní Suché začátkem prosince 2019 při příležitosti požární demonstrace baterie. V rámci návštěvy jsme měli možnost se zeptat na novinky pánů Jana Procházky a Radomíra Pruse z HE3DA.
Co se samotné haly týče, veřejných informací není mnoho, HE3DA si velmi střeží technologii výroby baterie. Vnitřek haly není přístupný pro návštěvy a k první lince pro sériovou výrobu má přístup jen úzký okruh lidí, kteří se na jejím vývoji přímo podílí. „Chemie je jedna věc, ale výroba baterií představuje další velmi cenné know how, které nechceme poskytovat konkurenci,“ říká Radomír Prus. Výrobní linka prošla dlouhým vývojem, během kterého se několikrát měnily její rozměry i celková koncepce.
Na staveništi před halou je rušno a pracuje se i uvnitř. Hala je již hotová, v kancelářích jsou zatím rozvedeny sítě a probíhají vnitřní práce. Podle dostupných informací by již měla být hotová i sekce výzkumu a vývoje, kde je instalován i elektronový mikroskop.

Pin It on Pinterest