Setkání s vynálezcem baterie HE3DA Ing. Janem Procházkou na odborné konferenci a výstavě Smart Energy Forum

HE3DA baterie

Navrátil jste se z USA, kde má společnost HE3DA baterie svou pobočku. Jaké máte z této návštěvy dojmy?

Z USA přináším mnoho novinek. Před časem jsme avizovali spolupráci s jednou americkou bateriovou firmou, mohu prozradit, že tento projekt se vyvíjí po několika liniích a vypadá to velmi slibně. Předmětná firma je pro nás partnerem na americké půdě, takže je na čem stavět.

Co je ale v Americe důležitější, je politická podpora nové energetiky. Dělají totiž mnohem víc praktických kroků než my v Evropě, protože tady se hlavně teoretizuje. V USA se objevila skvělá možnost, kterou je využití pouštních oblastí, kde je nonstop pohyb vzduchu. Je tam možná 30 zamračených dní a 330 jich je slunných, tudíž odtamtud můžete sklízet energii. To si tamní politické špičky uvědomují, minimálně tedy v Nevadě a Kalifornii. Dozajista tam bude probíhat široké využití obnovitelných zdrojů. Je třeba si tady u nás uvědomit, že levná energie znamená prosperitu, drahá energie znamená špatnou konkurenceschopnost.

HE3DA baterie

Nacházíme se na výstavě Smart Energy Forum, kde návštěvníci mohou vidět produkty společnosti HE3DA. S jakými reakcemi se setkáváte?

Určitě s pozitivními. Potkal jsem tu mnoho lidí, kteří říkali, že nám fandí. Rozhodně jsem tu nemluvil s nikým, kdo by řekl: Přestaňte s tím, už toho máme dost. (smích)

 

Nač se vás návštěvníci nejčastěji ptají, co je zajímá?

Především je zajímá, kdy naše bateriové systémy budou na trhu. Odpovídám jim, že takový můj střední odhad je v červnu příštího roku. Lidé se zde samozřejmě také ptají, co je zač ta modrá, oranžová a velká stříbrná baterie. Chtěl bych k tomu říct, že v první výrobní fázi se pamatovalo na to, že obchodně je nutno vyměnit olověné akumulátory za něco lepšího. Výsledkem je právě modrá baterie (1,3 kWh). Vyměnili jsme olověný akumulátor za lithiový, který má méně než poloviční váhu, plné využití kapacity, vyšší cyklovatelnost a zhruba desetinásobnou životnost. Pak tu máme oranžovou baterii typu palačinka (1 kWh), jejíž produkce se teprve připravuje. Nicméně by se měla začít stavět koncem tohoto roku, popř. v prvním čtvrtletí roku 2022. Jedná se o naši verzi vysokovýkonové baterie, přičemž její výkonové parametry by měly uspokojit prakticky každého zákazníka. A poslední stříbrná baterie, což je zatím náš největší článek, který jsme pomocí vlastní technologie vyvinuli. Velikostně jde o 3 kWh, NMC grafit, 4V článek pro vaši informaci. Kuriozitou však je, že jsme tento článek nechali zapsat do Guinessovy knihy rekordů. Ještě nikdo ho před námi nevyrobil, jelikož předmětnou velikost normální technologií vyvinout
nelze. Tím, že my máme dokonalý termomanagement, můžeme takový článek bezpečně provozovat.

HE3DA baterie

Blíží se konec roku, jak byste ho zhodnotil po pracovní stránce?

Zavedené restrikce vše zpomalily. Loňský rok ještě ušel, protože člověk měl energii a chtěl se s tím poprat, ale tento rok už byl škodlivý. Snažili jsme se to však překonat konstruktivní prací. Co se nám tedy podařilo po technické stránce – dodělali jsme bezkobaltový koncept, takže nepotřebujeme NMC, abychom docílili potřebné kapacity baterií. Dále bych zmínil tenké vrstvy, pokud tak někdo požaduje velmi rychlé nabíjení a vybíjení baterie, zaměřujeme se na to. Podařilo se nám také najet druhou linku v továrně v Horní Suché, to je pro nás bezpochyby velká zpráva.

 

Lucie Petráková

Smartenergyforum

HE3DA BATERIE VÝHODY

HE3DA BATERIE VYUŽITÍ

Pin It on Pinterest